Kontenery

oclenie kontenera

18.12.2020

Odprawy celne kontenerów

Na samo słowo odprawa celna, co niektórym robi się gorąco. Niestety, ale zawód celnika nie do końca lubiany jest przez ludzi zajmujących się wysyłką i zakupem towarów z zagranicy. A niepotrzebnie! W gruncie rzeczy taka osoba wcale nie jest taka straszna, jak mogłoby się nam wydawać. Oczywiście ma ona do wykonania odpowiednie zadania, pełni konkretne role, ale jednocześnie dba o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem, w pełni bezpiecznie i na najwyższym poziomie. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na odprawach celnych w odniesieniu do kontenerów, a więc patrząc tutaj na aspekt transportu morskiego.

Import a przemyt

Istnieje zasadnicza różnica między importem, a przemytem. Przez wielu ludzi traktowana jest to praktycznie jako jedna usługa. To nieprawda! Mamy tutaj do czynienia z dwoma różnymi działaniami, w których import jest legalny, przemyt oczywiście nie. Chcąc wytłumaczyć zasadniczą różnicę między importem, a przemytem, towary sprowadzane przez importerów z zagranicy podlegają ocleniu i dzięki temu mogą one na obszarze celnym Unii Europejskiej być dopuszczone do legalnej sprzedaży. W przypadku zaś przemytu, wielu ,,sprzedawców” zamawia na dużą skalę tysiące produktów z zagranicy, nie płacą za to cła i sprzedają towary w krajach Unii Europejskiej. Ale jak tutaj możliwy jest taki transport? Według przepisów unijnych, przedmioty o wartości poniżej kilkudziesięciu towarów traktowane są jako ,, próbki” i nie wymagają one oclenia. Tacy pseudosprzedawcy zamawiają więc dziesiątki produktów na zasadzie właśnie próbek, określając je jako niewielkiej wartości produkty. Po ich otrzymaniu sprzedają je w odpowiedniej cenie i otrzymują za to pieniądze. 

Czym więc dokładniej jest import towarów w kontenerach?

Wiemy już, jaka jest główna różnica między importem, a przemytem w prostym tego słowa znaczeniu. Skupmy się jednak teraz na imporcie w odniesieniu do oclenia produktów. Najprościej mówiąc, import jest to przeniesienie prawa własności, a więc umowy kupna – sprzedaży dla danych towarów lub usług między podmiotami gospodarczymi. Oczywiście dotyczy to podmiotów, które pochodzą z różnych krajów. Można pojęcie to także wytłumaczyć w inny sposób, a mianowicie to wytwarzanie konkretnych produktów za granicą i wprowadzanie ich na zagraniczny rynek, a więc na całkiem odrębny, krajowy obszar celny. Wraz z wejściem w 2004 roku do Unii Europejskiej, granicą polskiego obszaru celnego są granice Unii. Wszystkie towary, które pochodzą spoza tego obszaru, muszą podlegać ocleniu i przejść odprawę celną. Na granicy takiego obszaru celnego stoi celnik i to on odgrywa tutaj priorytetową rolę. 

Celnik – nie taki straszny, jakby mogło się wydawać

Utarło się przekonanie, iż celnik zawsze będzie doszukiwał się problemu i w każdym przypadku znajdzie coś, co będzie przemawiało na niekorzyść dostawcy. Nie jest to prawdą. Jeśli wszystko odbywa się w pełni legalnie, to nie ma tak naprawdę czego się bać. Cała procedura celna może zostać zakończona pozytywnie, a wszelki towar zalegalizowany. Prawdą jest, iż wielu ludzi obawia się złożoności procedur celnych, uciążliwych formalności, a do tego i złośliwości urzędników. Są to jednak tylko stereotypy i podsłyszane informacje. Jeśli dana firma posiada aktywną, zalegalizowaną działalność gospodarczą i zamawia towar z zagranicy w pełni legalnie stając się importerem, a nie przemytnikiem, absolutnie nie musi ona całości procedur celno – podatkowych się obawiać. Nieprawdą jest, że procedury celne są skomplikowane, papierologia trudna w zrozumieniu, a celnicy to tylko złośliwi urzędnicy, którzy starają się wyszukać problemu. 

odprawa celna kontener

Celnik to zawód, jak każdy inny. Oczywiście w przypadku przemytników, wiadomo iż musi on zastosować odpowiednie kroki, ale jeśli wszystko jest w pełni legalne, nie robi on absolutnie żadnych problemów. Jego zadaniem jest wychwytywanie nieuczciwości, a nie szukanie problemów tam, gdzie ich nie ma. Osoby, które zamawiają towar z zagranicy, powinny wcześniej skontaktować się z agencją celną, jeśli coś jest dla nich niezrozumiałe i niepewne. Zdarza się bowiem, że konkretne produkty mają różnego rodzaju ograniczenia importowe, które to wymagają specyficznych działań formalnych. Aby więc nie nabawić się niepotrzebnych problemów, lepiej dowiedzieć się wszystkiego wcześniej, a wtedy na pewno odprawa celna nie będzie stanowiła absolutnie żadnego problemu. 

Niezbędne dokumenty do odprawy celnej

Kluczowe znaczenie w odprawie celnej mają podstawowe dokumenty, jakie należy przedstawić przewożąc towar. Istotne znaczenie ma na pewno: faktura handlowa, która musi zawierać informacje o walucie, jak również i o bazie dostawy. Kluczową rolę pełni także lista załadowcza, certyfikaty i świadectwa zgodności CE, a także list przewozowy, świadectwo pochodzenia , SAD, a także i inne, które wymagają konkretnych dokumentów, na przykład faktura na transport. Jeśli cała dokumentacja jest zgodna i kompletna, odprawa celna tak naprawdę nie stanowi absolutnie żadnego problemu.